Wielu młodych ludzi ma problemy z zaciągnięciem swojego pierwszego kredytu. I nie ma tutaj znaczenia, że pracują na etacie, mają umowę na czas nieokreślony i dochody, które przekraczają średnie krajowe wynagrodzenie. W oczach banku często są niewiarygodnymi klientami. Co więc zrobić, aby zyskać zaufanie banku i uzyskać pierwszy w swoim życiu kredyt?
Dlaczego tak trudno dostać pierwszy kredyt?
Młode osoby często nie posiadają historii kredytowej. Banki oceniają zaś wszystkie złożone wnioski kredytowe w oparciu o obowiązujące wzory. Taki proces, w terminologii bankowej, określany jest mianem scoring. Bank bierze pod uwagę między innymi:
– historię kredytową wnioskodawcy
– jego wiek i stan cywilny
– wysokość i regularność osiąganych dochodów
– wykształcenie i perspektywy na przyszłość
Za każdy z tych czynników przyznawane są punkty. Łączna suma punktów decyduje o pozytywnej lub negatywnej decyzji kredytowej. Brak historii kredytowej zaniży wynik scoringu, co sprawi, że bank może odrzucić nasz wniosek o kredyt. Nazwiska osób, które dotychczas nie zaciągały kredytów, nie widnieją w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czasami banki, w takiej sytuacji, wymagają dodatkowego zabezpieczenia, ale nie jest to regułą. Ten sposób oceny nie jest zbyt sprawiedliwy, ponieważ młoda osoba może mieć wysokie dochody i nie uzyskać potrzebnego kredytu. Scroring pozwala jednak sieciom bankowym ułatwić procedurę i w prosty sposób oceniać rzetelność potencjalnych klientów. Wnikliwa analiza każdego wniosku kredytowego w oparciu o indywidualne czynniki, byłaby zbyt czasochłonna i uciążliwa dla banku. Koszty takich działań najpewniej przerzucone zostałyby na klientów – w postaci wyższego oprocentowania kredytów.
Jak zwiększyć swoje szanse na pierwszy kredyt?
Młode osoby powinny możliwie, jak najwcześniej zadbać o pozytywną historię kredytową. Jeszcze na studiach możemy kupić sprzęt RTV na raty czy złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej do naszego konta. Takie zobowiązania wystarczy spłacić terminowo, a nasze nazwisko trafi do BIK i zaczniemy powoli budować pozytywną historię kredytową. To powinno pomóc nam w późniejszych staraniach o wyższy kredyt. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, warto również zaciągnąć niski kredyt konsumencki w banku, gdzie będziemy starać się o pozyskanie pieniędzy na dom lub mieszkanie. Terminowa spłata poprawi naszą wiarygodność w oczach banku. Dobrym pomysłem na pozyskanie pierwszego kredytu jest także złożenie wniosku o taką pożyczkę w banku, który prowadzi nasz bieżący rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) i może szybko przeanalizować wysokość i regularność wpływów.