MdM: Kwota wnioskowanych dopłat najwyższa od pół roku

Program rządowy Mieszkanie dla Młodych został uruchomiony w roku 2014, od początku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie, jest to szansa na obniżenie kosztów związanych z zakupem mieszkania. W roku 2018 program zostanie ostatecznie zamknięty, dlatego jest to ostatnia chwila na to, aby móc skorzystać z dofinansowania. Tylko w grudniu Polacy wnioskowali o dofinansowanie na 45,5 mln złotych, to najwyższa kwota od pół roku.

Mimo, że początkowo prognozowano, że Bank Gospodarstwa Krajowego zakończy przyjmowanie wniosków przed wakacjami, teraz okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że składanie wniosków zostało wstrzymane już 7 kwietnia.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Program MdM to wsparcie w nabyciu pierwszego mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Zasady przyznawania dodatkowych pieniędzy są regulowane przez prawo, a dokładniej ustawę z dnia 27 września 2013 roku. Do programu MdM mogą przystąpić zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne do 35 roku życia. W przypadku związków małżeńskich liczony jest wiek młodszego współmałżonka. Osoba wnioskująca o dofinansowanie nie może być właścicielem innej nieruchomości, a nabywane mieszkanie ma służyć jej potrzebom mieszkaniowym. Wiek wnioskodawców nie jest brany pod uwagę w przypadku, gdy posiadają oni co najmniej trójkę dzieci. Wybrana nieruchomość musi oczywiście spełniać warunki uwzględnione w programie MdM, który określa limity powierzchniowe oraz cenowe. Nie we wszystkich bankach mamy możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z dopłatą, można to zrobić między innymi w bankach:

• Banku Zachodnim WBK,
• Deutsche Banku Polska,
• Getin Banku,
• Millennium,
Pekao SA,
• PKO Banku Polskim.

Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w programie MdM oraz zaciągnięciu wieloletniego kredytu mieszkaniowego, należy dobrze przemyśleć decyzję oraz dokładnie przeanalizować warunki umowy. Pamiętajmy, że jako beneficjenci będziemy musieli spełnić szereg wymogów. Alternatywą może okazać się Mieszkanie Plus, nowy program rządowy, który umożliwia tańsze wynajęcie mieszkania z możliwością późniejszego wykupienia nieruchomości. Patrząc na wywindowane ceny wynajmu, takie wsparcie od państwa z pewnością się przyda. Oczywiście w tym wypadku pierwszeństwo będą mieć młode małżeństwa oraz rodziny wielodzietne, osoby samotne również będą mogły starać się o tańszy wynajem. Jak podkreśla Pani premier nowy program Mieszkanie Plus, ma za zadanie mobilizować młodych Polaków do oszczędzania na inwestycje związane z zakupem mieszkania. Nie jesteśmy najmocniejsi w kwestii odkładania pieniędzy, być może to ułatwi nam oszczędzanie i mniej osób będzie się zadłużać w bankach.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
Ranking kredytów mieszkaniowych październik 2023
Ranking kredytów gotówkowych październik 2023
Zdolność kredytowa kalkulator październik 2023
Promocje bankowe październik 2023