Jak wyłączyć opcję płatności zbliżeniowych na karcie?

Karty zbliżeniowe cieszą się dużą popularnością, w zasadzie nie ma się czemu dziwić, to bardzo wygodna i szybka forma płatności. Niestety nowoczesna technologia zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Każda karta zbliżeniowa posiada chip, który działa w technologii RFID. Zbliżając kartę do terminala, następuje włączenie chipu, następnie zostają pobrane dane z karty potrzebne do zrealizowania transakcji. Wraz z upowszechnieniem się tego typu płatności, pojawiło się także niebezpieczeństwo związane z kradzieżami. Złodzieje mogą wprawdzie pobrać nasze dane, ale niekoniecznie będą w stanie je wykorzystać. Warto mieć na uwadze to, że wszystkie płatności powyżej 50 zł są realizowane po wpisaniu kodu PIN. Eksperci uspokajają, że pobranie pieniędzy na odległość jest mało realne i nie należy obawiać się tego typu kradzieży.

Chociaż płacąc bezstykowo bez podawania kodu PIN, można zaoszczędzić na czasie, bo znacznie skraca się przebieg całej transakcji i obsługi klienta, to standardy bezpieczeństwa są niższe. Nie każdemu odpowiada taki stan rzeczy, wiele osób słysząc o kradzieżach decyduje się na wyłączenie opcji płatności zbliżeniowych.

Jak zablokować płatności zbliżeniowe?

Obecnie większość banków oferuje swoim klientom karty płatnicze z możliwością dokonywania płatności bezstykowych. Nie oznacza to jednak, że trzeba korzystać z takiej opcji. Każdy posiadacz karty bankomatowej może wyłączyć funkcję zbliżeniową, w tym celu należy zgłosić się do placówki bankowej. Drugim sposobem jest skontaktowanie się z doradcą bankowym za pośrednictwem infolinii. Po zleceniu takiej dyspozycji będziemy zobowiązani potwierdzić swoją tożsamość. Funkcję płatności zbliżeniowej można wyłączyć również w prostszy sposób, na przykład w bankomacie lub przez bankowość elektroniczną. Gdy bank nie umożliwia całkowitego wyłączenia takiej opcji, wystarczy ustawić limit transakcji zbliżeniowych na 0 zł.

Ostrożności nigdy za wiele, nie mniej jednak nie można popadać w paranoję. Należy mieć się na baczności i chronić swoje dane, nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze też zabezpieczenia wprowadzone przez instytucje bankowe. Obecnie kradzież pieniędzy za pomocą funkcji zbliżenia jest trudne.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
Ranking kredytów mieszkaniowych październik 2023
Ranking kredytów gotówkowych październik 2023
Zdolność kredytowa kalkulator październik 2023
Promocje bankowe październik 2023