Plusy i minusy kredytów hipotecznych z rodzicami

Kredyt hipoteczny to bardzo często jedyna opcja, żeby móc kupić nieruchomość czy wybudować dom. Nie zawsze zarabiamy wystarczająco dużo, aby móc zaciągnąć kredyt samemu, wówczas rozwiązaniem może okazać się wzięcie go wraz z rodzicami. Banki bardzo skrupulatnie sprawdzają wiarygodność przyszłych kredytobiorców oraz ich dochody. Wiele osób niestety nie może pozwolić sobie na wzięcie kredytu na własną rękę, zdolność kredytową można uzyskać biorąc go wspólnie z rodziną.

W obecnych czasach zdobycie dobrej pracy nie jest łatwe, płace są niskie, dlatego bardzo trudno jest zaoszczędzić na mieszkanie. Drugą przeszkodą w otrzymaniu dodatkowych pieniędzy na zakup nieruchomości są zaostrzające się przepisy dotyczące akceptowania wniosków kredytowych. Kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem, co więcej o pożyczkę można wnioskować wraz z bliskimi osobami, w ten sposób można uzyskać lepszą zdolność kredytową.

Zalety wspólnej hipoteki

Podstawową zaletą wspólnego wnioskowania o kredyt jest oczywiście lepsza zdolność kredytowa, która daje większe szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Połączenie dwóch pensji na pewno będzie działać na naszą korzyść. Może pomóc również pozytywna historia kredytowa rodziców, w tym wypadku będziemy dla banku bardziej wiarygodni, wypłacalni, niż jakby kredyt hipoteczny był naszym pierwszym zobowiązaniem finansowym. Wnioski kredytowe osób, które do tej pory nie miały do czynienia z kredytami, niestety mogą zostać odrzucone. Posiadanie historii kredytowej dla niektórych banków jest równie ważne, jak zdolność kredytowa, warto o tym pamiętać. Biorąc kredyt z rodzicami, którzy mają ustanowioną wspólnotę majątkową, będziemy musieli wyłączyć do kredytu oboje z nich.

Wady kredytów hipotecznych z rodzicami

Decydując się na kredyt z rodzicami, musimy być świadomi tego, że jeżeli nie damy rady spłacać rat w wyznaczonych terminach, to rodzice będą odpowiedzialni za uregulowanie należności; zarówno na nich, jak i na nas spoczywa ten sam obowiązek. Trzeba podkreślić, że minusem zaciągania kredytu z rodzicami może okazać się skrócenie okresu spłaty ze względu na zbliżający się wiek emerytalny rodziców. Zazwyczaj banki wymagają, aby w trakcie spłaty ostatniej raty kredytobiorca nie przekroczył wieku 75 lat. Wyjątek stanowi oferta Banku Pocztowego, który ustalił granicę wiekową – 80 lat. Wychodzi na to, ze chcąc wziąć kredyt na okres 30 lat, rodzice musieliby mieć nie więcej niż 45 lat, niewielu rodziców w tym wieku ma dzieci, które chciałby już nabyć własne mieszkanie. To, dlatego kredytu brane wraz z rodzicami zazwyczaj trwają 15-20 lat. Niestety im krótszy okres spłaty, tym wyższa kwota rat kredytowych. Oczywiście z biegiem lat można starać się o aneks, który wydłuży okres kredytowania.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
Ranking kredytów mieszkaniowych październik 2023
Ranking kredytów gotówkowych październik 2023
Zdolność kredytowa kalkulator październik 2023
Promocje bankowe październik 2023