Jak działa Moneyback?

Expander - kalkulator kredytu hipotecznego

Jedną z popularnych promocji/usług bankowych wśród klientów jest cashback i moneyback. Usługi te pozwalają na odzyskanie części wydatków i niezwykle ułatwiają nasze życie. Program bywa często ograniczony dla lojalnych klientów, warto więc dopytać w swoim banku o możliwość korzystania z takich udogodnień. Regulamin określa limity premii, zwykle w stosunku rocznym.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Na czym polega moneyback?

Moneyback, czyli zwrot wydatków, to usługa bankowa która w skrócie polega na tym, że bank zwraca klientowi część wydatków za przeprowadzone transakcje bezgotówkowe (z użyciem karty płatniczej). Zwykle następuje to do połowy następnego miesiąca, na rachunek klienta. Zwrot jest ustalonym procentem łącznej wartości przeprowadzonych transakcji. Nie jest to kwota duża, średnio wynosi od 1 do 5% . Nie wszystkie transakcje zostają jednak zakwalifikowane do moneyback i nie upoważniają do otrzymania zwrotu prowizji. Regulamin każdego banku precyzyjnie określa transakcje, za które można otrzymać zwrot.

Jako pierwszy usługę moneyback wprowadził w Polsce w 2009 roku Bank BZ WBK. Z czasem wprowadzona została w większości banków, jako element strategii marketingowej – pozwala utrzymać i zyskać nowych klientów, dzięki czemu bank może zarabiać. W jaki sposób? Mechanizm moneybacku opiera się tu na wykonywaniu jak największej liczby transakcji kartą debetową w ustalonym przez bank zakresie (mogą to być płatności za codzienne zakupy, u wybranych partnerów programu itd.). Niektóre banki łączą program moneyback z innymi premiami, o które warto pytać. Zwykle polegają na tym, że posiadacz rachunku korzysta z niego nie tylko płacąc kartą za towary/usługi ale jednocześnie zapewnia systematyczne, określone wpływy na konto. Może się okazać, że takie promocje są bardziej korzystne od samego moneyback’u.

Jaki zarabia na tym bank?

Każde zakupy, za które dokonujemy płatności kartą to prowizja dla banku. Najczęściej to ok. 0,15% wartości takiej transakcji. Prowizja trafia nie tylko do banku, ale i instytucji pośredniczących. Koszt ten doliczony jest przez sprzedawcę do ceny towaru/usługi, zatem logicznie myśląc – bank w ramach moneyback zwraca nam część tej prowizji, za którą wcześniej dodatkowo płaciliśmy. Dzielenie się tą prowizją ma przyciągać klientów do skorzystania z usług konkretnego banku, konkretnej oferty. W ramach umowy o konto bankowe zwykle zobowiązujemy się do „zasilania” rachunku miesięcznymi wpływami, z których bank może udzielać kredytów innym klientom i na których zarabia. Spirala jest skomplikowana, ale ostatecznie opłacalna i dla banku, i dla nas, jako klienta korzystającego z programu moneyback. Im propozycja banku atrakcyjniejsza, tym większe zainteresowanie nie tylko obecnych, ale i nowych posiadaczy rachunków. Dla klientów z usługą moneyback korzyści są spore – w głównej mierze zarobek zależy od kwot na jakie dokonane zostały miesięczne transakcje bezgotówkowe. Im więcej wydajemy – tym więcej zyskujemy.

Jak widać moneyback to wygodna metoda na odzyskanie części kwoty za zakupy, które i tak zwykle były przez nas dokonywane. Dlaczego więc na tym nie zyskać? Rezygnacja przez banki z tego typu usług byłaby dla nas wielu ogromną stratą.

Na co zwracać uwagę

Wybierając ofertę moneyback, najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z regulaminem promocji. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na warunki uzyskania zwrotu, takie jak minimalna wartość transakcji, okres promocji, czy ograniczenia dotyczące rodzajów transakcji kwalifikujących się do zwrotu. Ponadto, należy mieć na uwadze, że korzystanie z programu może wiązać się z dodatkowymi opłatami, np. za prowadzenie rachunku bankowego.

KONTAKT Z EKSPERTEM

Podsumowanie

Moneyback jest atrakcyjną opcją dla osób szukających sposobów na oszczędzanie. Oferuje możliwość zwrotu części wydatków, co może przyczynić się do zmniejszenia kosztów codziennych zakupów. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tej usługi, niezbędne jest świadome podejście oraz dokładne zapoznanie się z warunkami oferty.

Jacek Grudniewski
Ekspert portalu Kredytypozyczki.com

Expander - kalkulator kredytu hipotecznego
Wyszukiwane frazy:,