Rzadko kto, mając 20-30 lat myśli o emeryturze. Jej perspektywa wydaje nam się tak odległa, że nie widzimy sensu zaprzątania sobie głowy tym tematem. Odkładanie pieniędzy na jesień życia wydaje nam się przedwczesne, dlatego ciągle je odwlekamy. Obiecujemy sobie, że pomyślimy o tym za kilka lat, a gdy ten czas minie, ponownie stwierdzamy, że to jeszcze nie czas.
W przypadku odkładania dodatkowych środków na emeryturę, prokrastynacja jednak działa zdecydowanie na naszą niekorzyść. Im szybciej zaczniemy bowiem systematycznie oszczędzać, aby zapewnić sobie spokojną i dostatnią przyszłość po zakończeniu aktywności zawodowej, tym lepiej. Sprawdź, jak zacząć odkładać na emeryturę w 5 prostych krokach.
1. Przeanalizuj swoją sytuację finansową
Punktem wyjścia w podejmowaniu każdej decyzji finansowej jest nasza obecna sytuacja. Często ciągłe unikanie tematu emerytury i odwlekanie w czasie podjęcia działań w kierunku odkładania dodatkowych pieniędzy, jest ściśle powiązane z faktem, że w naszych finansach panuje wielki bałagan. Nie panujemy nad swoim budżetem już teraz, więc dodatkowy obowiązek finansowy wydaje nam się tylko kolejnym problemem. Nie potrafimy planować domowego budżetu, nie panujemy nad wydatkami, nie mamy również pojęcia jak wygospodarować dodatkowe środki, aby móc je odłożyć na poczet przyszłej emerytury.
Często również kompletnie nie mamy motywacji, by oszczędzać. Zniechęceni ciągłymi negatywnymi prognozami dotyczącymi wysokości przyszłych emerytur, dochodzimy do wniosku, że te „kilka złotych” oszczędności i tak już przecież nic nie zmieni. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo się mylimy. Wszystkie te problemy można rozwiązać. Brak wiedzy finansowej można nadrobić. Jest na to mnóstwo sposobów- od książek, po eksperckie blogi, po profesjonalnych doradców finansowych. Coaching finansowy to również usługa ciesząca się rosnącą popularnością wśród młodych Polaków.
Z kolei, jeśli po prostu brak Ci motywacji, pomyśl o korzyściach, jakie odniesiesz na emeryturze z teraz podjętych kroków. Po zakończeniu kariery zawodowej będziesz mógł cieszyć się nie tylko wolnym czasem, ale również szeroko pojętą wolnością finansową, która pozwoli Ci na realizowanie swoich pasji takich jak na przykład podróżowanie.
2. Stwórz plan
Zdecyduj, w jaki sposób będziesz odkładać dodatkowe środki. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Zapoznaj się z warunkami, jakie trzeba spełnić, by je założyć i z zasadami jego działania. Jeśli sprawia Ci to problem lub czegoś nie rozumiesz, nie wahaj się pytać. Specjaliści z zakresu doradztwa finansowego oraz wykwalifikowani pracownicy banku chętnie wszystko Ci wytłumaczą i posłużą pomocą. Powinieneś również ustalić realistyczny plan oszczędzania. Wyznacz konkretny dzień miesiąca, w którym będziesz dokonywać wpłaty na IKE. Kwotę dopasuj do swoich aktualnych możliwości finansowych, w razie potrzeby będziesz mógł ją później zmienić. Bądź konsekwentny i realizuj swój plan długoterminowo- tylko to da Ci gwarancję sukcesu i będzie miało realny korzystny wpływ na wysokość Twojej przyszłej emerytury.
3. Poszukaj wsparcia
Chodzi tu zarówno o profesjonalne doradztwo w zakresie finansów osobistych, jak i wsparcie w samym procesie oszczędzania ze strony najbliższych. Wiele osób, które borykały się z problemami w finansowej sferze życia, bardzo wysoko ocenia pomoc z zakresu caochingu finansowego. Warto umówić się na spotkanie ze specjalistą z tej dziedziny. Pomoże on nam nie tylko zmotywować się do działań mających na celu zapewnienie lepszej kondycji finansowej na emeryturze, ale również znacząco wpłynie na nasz obecny stan portfela. Niezwykle motywująco działa również wspólne podjęcie zobowiązania o odkładaniu pieniędzy na poczet przyszłej emerytury. Naszym pomocnikiem w oszczędzaniu może być małżonek, partner życiowy, a także rodzeństwo lub przyjaciele. Nie chodzi tu oczywiście o wsparcie finansowe czy wspólne odkładanie pieniędzy. Każdy zakłada swoje konto IKE, jednak już sama świadomość, że ktoś razem z nami podjął ten trud i wspierające rozmowy na ten temat, sprawiają, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Warto spróbować.
4. Pozbądź się wątpliwości
Wiele osób boi się myśleć o emeryturze. Niestety padamy często ofiarą stereotypów, że emeryt to człowiek schorowany, smutny, którego w dodatku na nic nie stać, bo otrzymuje głodowe świadczenie emerytalne. Taki scenariusz wcale nie musi nas dotyczyć. Co więcej, bardzo często nie podejmujemy żadnych działań, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży wpływ nasze codzienne drobne decyzje mają na to, jak będzie wyglądać nasze życie za 20 czy 30 lat. Nie licz na to, że jakoś to będzie i pomartwisz się później. Zacznij odkładać na lepszą emeryturę już teraz, właśnie po to, by później nie musieć się o nic martwić. Zrewiduj swoje codzienne wydatki. Pozbądź się tych niepotrzebnych (wizyty w restauracjach typu Fast food, słodycze, papierosy), a z pewnością co miesiąc uda Ci się wygospodarować pewną kwotę i odłożyć ją na emeryturę. Zyskasz na tym nie tylko finansowo, ale również zdrowotnie. Przemyśl to i zdecyduj, jakie zmiany możesz wprowadzić już dzisiaj. Jako emeryt będziesz w dobrej kondycji i będziesz mógł podróżować i cieszyć się życiem. Emerytura może być dostania i przepełniona radością. Chyba nie masz już żadnych wątpliwości, że warto oszczędzać na przyszłość prawda?
5. Działaj konsekwentnie
Długoterminowe oszczędzanie nie jest łatwe. Dzieje się tak dlatego, że cel, do którego dążysz, czyli lepsza jakość życia na emeryturze, jest odległy. Nie osiągniesz go jednak bez uporu i konsekwentnego działania. Ułatwi Ci je, nagradzanie samego siebie za wytrwałość w dążeniu do celu. Jeśli masz duży problem z systematycznością, wyznacz sobie nagrodę nieco częściej, przykładowo raz w miesiącu. Jeśli jesteś bardziej zdyscyplinowany, wystarczy raz na pół roku. Odkładając na środki na konto IKE, zadbaj o to, by również tego samego dnia przelać zawsze jakąś kwotę (nawet drobną) na swoje konto oszczędnościowe. Zgromadzone tam środki wydaj raz na miesiąc na wizytę w swojej ulubionej restauracji lub raz na pół roku na krótki wyjazd do SPA. Takie drobne cykliczne przyjemności, będą Ci przypominać, o tym, że wysiłek oszczędzania, jaki podejmujesz, ma sens. Będą one stanowić zapowiedź przyjemności, jakie czekają Cię po przejściu na emeryturę właśnie dlatego, że teraz konsekwentnie aktywnie działasz, aby mieć więcej pieniędzy po zakończeniu pracy.
Wiedzy z zakresu finansów osobistych nie uczy się w szkole. Musimy ją zdobyć sami, często pokonując lenistwo, brak wiary we własną moc sprawczą i pesymistyczne podejście do spraw finansowych. Zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek i wziąć finanse w swoje ręce, a z pewnością zaowocuje to poprawą zarówno naszej obecnej, jak i przyszłej kondycji finansowej.
Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
– Ranking kredytów mieszkaniowych październik 2023
– Ranking kredytów gotówkowych październik 2023
– Zdolność kredytowa kalkulator październik 2023
– Promocje bankowe październik 2023