Jak zwiększyć domowy budżet z nowym rokiem?

Z Nowym Rokiem wielu z nas ma jakieś postanowienia. Jednym z nich jest zapewne usprawnienie zarządzania finansami, nauka oszczędzania no i wzrost wolnych środków, które będzie można wykorzystać na choćby przyjemności czy planowane od dawna zakupy. To nic trudnego, bo nawet od niewielkich dochodów można wygospodarować jakieś pieniądze na oszczędności. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Wysokość rachunków

Wszelkie cykliczne płatności warto płacić o czasie. Jeśli tego nie robimy dług narasta i trudno spłacić zadłużenie w kolejnym miesiącu. Można też ograniczyć wydatki za wodę, czy prąd – wystarczy zamienić kąpiel wannie na prysznic, odłączać ładowarki i inne urządzenia od prądu, gdy z nich nie korzystamy, regulować temperaturę kaloryfera w sezonie grzewczym itp.

Lista zakupów

To niezwykle praktyczna metoda na unikanie zbędnych wydatków podczas zakupów. Wystarczy dokładnie zaplanować posiłki, spisać produkty, których używamy i zużyjemy w określonym czasie. Wiele osób marnuje jedzenie, wyrzuca zepsute produkty. Spisując to, co niezbędne koniecznie trzymajmy się listy. Nie dajmy się skusić reklamie oraz promocjom.

Rozrywka

Jeśli spiszemy wszelkie wydatki ponoszone miesięcznie na przyjemności może się okazać, że to całkiem dużo. Chodzi tu o bilety do kina, na koncert, restaurację czy klub – można ograniczyć te koszty zapraszając np. znajomych do siebie na wspólne oglądanie filmu przy lampce wina, czy dobrą kolację. Wyniesie to mniej, niż na mieście, a będzie równie miło.

Wyprzedaż

Zwykle kupujemy nowy sprzęt, gadżety czy ubrania, a stare chowamy głęboko w schowkach, piwnicach, strychach. Warto znaleźć chwile na porządny przegląd szafy, porządki i wyzbycie się nieużywanych od co najmniej roku ubrań, czy innych przedmiotów. Na aukcji można wystawić niemal wszystko, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczyć na dowolny cel, albo odłożyć na później.

Nie wydawaj, jak nie masz

Ta zasada pozwala oszczędzić i to sporo. Zakupy i płatności online, kartą kredytową czy zaciąganie pożyczek to niezbyt racjonalne rozwiązanie. Wystarczy wstrzymać się z wydatkami, zanim uzbieramy pożądaną kwotę oszczędzając. Pozwoli to uniknąć uzależnienia, a przy okazji zadbać o domowe finanse.

Jak widać sztuka oszczędzania wymaga paru poświęceń i analiz, ale warto. Nawet niewielkie kwoty w skali roku mogą okazać się wystarczającymi na planowany urlop, czy zakup niezbędnych sprzętów do domu.