Co zrobić, gdy dojdzie do awarii w banku, a my potrzebujemy gotówki?

Problemy z dostępem do środków zgromadzonych na osobistych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) powodują panikę wśród klientów banków. Niestety nawet najlepsze zabezpieczenia i sztab specjalistów pracujących nad bankowym systemem, nie zagwarantują, że nigdy nie dojdzie do awarii, która może spowodować przerwę w dostępie do kont. Co zrobić w takiej sytuacji?

Awaria czy przerwa techniczna?

Wielu klientów banków korzysta ze swoich rachunków bankowych przez Internet. Dokonują tutaj przelewów, ustalają opłaty stałe, sprawdzają stan konta. Większość banków cały czas jednak ulepsza swoje platformy dostosowując panele klienta do aktualnych wymogów. To zaś wiąże się z przerwami technicznymi. Jednak takie prace trwają w nocy (zwykle w sobotę lub niedzielę), a bank informuje klientów na swojej stronie o planowanych pracach technicznych. W ten sposób, właściciele kont mogą przygotować się na ewentualne problemy. Brak dostępu do środków zgromadzonych na koncie w ciągu dnia i odrzucanie transakcji przez terminale płatnicze w punktach handlowych lub usługowych, najczęściej oznacza awarię systemu, a nie planową przerwę techniczną.

Gdzie może tkwić problem?

Awarie najczęściej dotyczą logowania się do paneli klienta bankowości elektronicznej oraz problemów z płatnościami bezgotówkowymi. Problemy z wypłatą gotówki z bankomatów zdarzają się dużo rzadziej. Gdy już nastąpią, banki szybko je usuwają.

Co zrobić w razie awarii?

W najgorszej sytuacji znajdują się osoby, które akurat chcą zapłacić rachunek za zakupy, benzynę, obiad w restauracji czy wykonaną usługę, a terminal odrzuca transakcję z powodu awarii w banku. W takim przypadku, możemy zapłacić gotówką. Gdy nie dysponujemy odpowiednią sumą, warto sprawdzić w najbliższym bankomacie – być może uda się wypłacić pieniądze i uregulować należność. Warto także szybko zgłosić awarię na infolinię naszego banku, aby obsługa techniczna instytucji mogła zareagować na problem.

Jak zabezpieczyć się przed problemem?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najbardziej zaawansowane technologie czasami mogą zawieść. Dlatego na wypadek awarii w banku, warto przygotować gotówkę. Najlepiej zawsze nosić w portfelu, pewną sumę pieniędzy, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu przy płaceniu. Powinniśmy również odłożyć „awaryjną” gotówkę w domu. Dzięki temu, nie pozostaniemy nagle bez pieniędzy, gdy usuwanie bankowej awarii znacznie się przedłuży. Innym sposobem jest założenie dodatkowego, awaryjnego konta i zasilenie go wybraną przez nas kwotą. Rachunek ten powinien znajdować się w innym banku niż nasze konto główne. Najlepiej oczywiście wybrać ofertę darmową.

Jacek Grudniewski
Ekspert portalu Kredytypozyczki.com